רוצים להרגיש רזים בבוקר?
הפחיתו את הכמות שאתם אוכלים בלילה.
החליטו שלא אוכלים אחרי ארוחת הערב שום דבר!
למרות ההנאה שבאכילה מאוחר, זה פוגע בדיאטה! 

 

 
 
 
 
 

חטיף אנרגיה- הנאה או הונאה?


מה זה חטיף אנרגיה? האם כל וופף באריזה צבעונית עם ציורים של ספורט הוא חטיף אנרגיה? איך לבחור נכון וממה להיזהר.
חטיף אנרגיה.jpg

תגיות: רעב, פחמימות, כור גופני, כוח, חטיף אנרגיה, ארוחת ביניים, אנרגיה, אימון כפול, אימון
 

אחד הלהיטים בתחום הספורט הם "חטיפי האנרגיה", פתאום כל וופל פושטי הופך ל"חטיף אנרגיה" או ל"חטיף בריאות עשיר באנרגיה". מה קרה? מה הולך? ממתי חברת החשמל התחילה לקחת בעלות על החטיפים שלי? אפשר לחשוב שאני השפן של "דורסל" או לפחות הסוללה עצמה...

 

"חטיפי אנרגיה"-סליחה, מה זה?!

כדי שיהיה לנו כוח להתאמן אנחנו צריכים לאכול אבל מה קורה אם לא הספקנו? מה קורה אם אנו מרגישים חלשים באמצע הפעילות ולא יכולים להרשות לעצמו ל"תקוע" ארוחה באמצע? רבים כבר יודעים כי הפחמימות הן הדלק לפעילות וצריך לשלבן בתפריט לפני הפעילות ובמהלכה. הבעיה היא שזה לא כך כל פשוט - כמה פחמימות צריך לאכול? איזה סוג הכי מומלץ? ובכלל, האם זה הזמן לרדת על סנדוויץ או שעדיף להתרכז בפרי או כמה פתיתי גרנולה?

חטיפי האנרגיה באו לענות בדיוק על שאלות אלו. הם מכילים בעיקר פחמימות מורכבות המאפשרות לגוף תמיכה של גלוקוז, לאורך זמן ממושך יחסית, ולכן הן יכולות לספק אנרגיה בצורה טובה יותר למהלך הפעילות. מכיוון שהחטיף מכיל כמות קבועה של פחמימות, נוח להשתמש בו כי הכמות הנחוצה יכולה להיות מסופקת על ידי חטיף אחד או שניים ולא צריך לאכול "רק חצי" או להפסיק את הסנדוויץ/פסטה באמצע (מאד קשה לא לסיים הכל מהצלחת, אני יודעת...).

 

האם החטיף מחליף ארוחת פסטה לפני הפעילות???

מקומם של החטיפים הוא בסמיכות לתחילת הפעילות, הם אינם אמורים להחליף את הארוחה המרכזית 3-4 שעות לפני האימון. הם אמורים לתת תמיכה אחרונה של פחמימות/כוח לפני הפעילות עצמה או במהלך הפעילות. למשל, מי שאכל ארוחת צהרים דשנה אבל האימון מתחיל רק בסביבות 18:00-19:00 ומרגיש רעב/חולשה לפני הפעילות, יכול להשתמש בחטיפי האנרגיה לפני הפעילות על מנת לחדש את מאגרי האנרגיה בתחילת הפעילות.

 

חטיף- באמצע הפעילות!!!

גם מי שמתאמן זמן ממושך ומרגיש לאחר שעה שחלה האטה בעוצמת הפעילות, בשל חולשה או עייפות, יכול לשלב חטיף באמצעהפעילות. יש הרבה המכורים לספינינג וחוגי אירובי שונים ולא מותרים על אף אחד. עבור אותם אנשים, חשוב לשלב חטיף אנרגיה בין שני שיעורים רצופים ואף שלושה רצופים (תהיו לי בריאים..) או באימונים המשלבים מספר סוגי פעילויות למשל, שחיה בברכה ומעבר לחדר כושר, אימוני ריצה המשלבים גם אופניים או שחיה, טיולי אופניים ארוכים. במקרים אלו שילוב חטיפי האנרגיה חשוב מאד ויכול לתרום לשיפור יכולת הפעילות במהלך האימון.

 

איך לבחור חטיף אנרגיה שווה?

החטיפים המומלצים לשימוש הם אלו המכילים עד 120 קלוריות לחטיף (שווה לכמות הקלוריות שבפרוסת לחם אחת עם ממרח), עם אחוז נמוך של שומן, מעט סוכרים פשוטים (להימנע משוקולד וממרחים קרמיים-מתוקים למיניהם), ועשירים בסיבים תזונתיים. מומלצים במיוחד אלו המתבססים על שילוב של גרנולה/קוואקר, סוגי קורנפלקס ואף מעט פירות יבשים. עם זאת, יש כיום בשוק המון חטיפים המתפארים בשם המפוצץ "חטיפי אנרגיה"  כשבעצם אין להם יתרון תזונתי על פני אכילה של וופל שוקולד, או ממתק מקופלת, או במבה אישית. אם כבר אוכלים משהו שאינו מתאים לפעילות, למה לא לאכול את הממתק האמיתי ולהוציא כל כך הרבה כסף על "חטיפי אנרגיה מתחזים"?

 

"חטיפי אנרגיה מתחזים"- מאיזה חטיפים עדיף להימנע?

  • יש הרבה חטיפים עשירים מאד בסוכרים פשוטים ושמנים והתרומה שלהם מבחינה קלורית גבוהה מאד, ללא יתרון מבחינת תחושת האנרגיה בהשוואה לכל שוקולד או סוכריה אחרים.
  • יש חטיפים המתבססים על פירות יבשים ופיצוחים, חלקם בשילוב שומשום - עשירים בסוכרים פשוטים ושומנים! - לא כל כך מתאים לפני ובמהלך הפעילות.
  • יש חטיפי אנרגיה המשלבים בתוכם פירות יבשים עם גרנולה או קוואקר, ללא תוספת סוכר, ולכן מכילים באופן יחסי מעט שומן – הם טובים.
  • יש חטיפים המתבססים על גרנולה וקורנפלקס - עשירים בסיבים תזונתיים ופחמימות - הם כאמור הטובים.

לסיכום, אין הצדקה לקנות חטיפי אנרגיה מעל 120 קלוריות לחטיף בשל אחוזי השומן הגבוהים שהם יכילו בדרך כלל. כדאי להשוות את הקלוריות שלהם ואת השומן לממתק המקופלת, שיהיה בחלק גדול מן המקרים דיאטטי יותר...

 

טיפ אחרון - אנרגיה יש גם במזון שאנו אוכלים

האנרגיה, כאמור, מגיעה מהפחמימות שאנו אוכלים, יש מספר מזונות הנחשבים לעשירים באנרגיה ומומלצים לפני פעילות גופנית ובכלל,  במצבים בהם אנו זקוקים לאנרגיה במהלך היום. גם חטיפי האנרגיה יכולים להשתלב בסדר היום אבל מומלץ, בדרך כלל, להתבסס על ארוחות מסודרות ולשמור את השימוש בחטיפי האנרגיה, בסמוך לפעילות או כ"נשנוש בריא" במסגרת ארוחות הביניים (זו לא המלצה לנשנש לאורך כל היום ללא הגבלה!).

 

דוגמאות לפחמימות במזון:

דגנים -אורז מלא, כוסמת, שיבולת שועל, גרנולה, קורנפלקס, לחם מקמח מלא, לחם שיפון.

צומח -בטטה, תפו"א, דלעת, גזר (הכוונה לפחמימות בינוניות ולא מורכבות

לפי הרפואה הסינית הירקות האדומים מחזקים את הטחול שאחראי על האנרגיה בגוף, הם מחממים את הגוף ועוזרים להפחית את הצורך במתוק- הצורך באנרגיה).

פירות יבשים- תמרים, תאנים, משמשים, צימוקים ועוד.
 
 
 
buttom.jpg